Współpraca


Jakub Jakowicz

Jakub Jakowicz (ur. 10 czerwca 1981 w Warszawie), polski skrzypek, solista, członek Zehetmair Quartet, pedagog.

Skrzypek urodzony w 1981 roku w Warszawie. Gry na skrzypcach uczył się u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod kierunkiem którego studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem Tadeusza Wrońskiego.

Jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 roku został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 roku otrzymał nagrodę fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 roku został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas festiwaluWarszawska Jesień. Jakub Jakowicz koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Jego debiut w Koncercie skrzypcowym Piotra Czajkowskiego w 1994 roku z orkiestrami w Bydgoszczy, Krakowie i Szczecinie zaowocował zaproszeniami do występów z Sinfonią Varsovią i NOSPR-em. W 1998 roku na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego grał na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, wykonując „Capriccio per violino e orchestra” pod batutą Jerzego Maksymiuka.

W 2001 roku skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. takimi jak Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonia Czeska w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonia Drezdeńska, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfonica do Estado de São Paulo. Współpracował z takimi dyrygentami, jak m.in. Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Yan Pascal Tortellier, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Walter Weller, Heinz Wallberg, Kirill Karabits, Michail Jurovski. Jako kameralista od wielu lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 roku gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem – wspólnie nagrali płyty „Subito” (Polskie Radio), „Beethoven Violin Sonatas” (Subito Records) oraz krążek z „Partitą” Witolda Lutosławskiego (CD Accord).

Od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartett, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira. Zespół ten przygotowuje jeden program koncertowy rocznie, większość utworów wykonując z pamięci. Z Zehetmair Quartett występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Théâtre du Châtelet w Paryżu, Wigmore Hall w Londynie, Santory Hall w Tokio, Gulbenkian Center w Lizbonie, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku. Płyta zespołu (ECM) z kwartetami nr 5 Bartoka i nr 4 Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Anneé 2007. Występował ponadto z takimi muzykami, jak m.in. Heinz Holliger, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Krzysztof Jabłoński, Maciej Grzybowski, Michel Lethiec, Håkan Rosengren, Olga Pasiecznik, Ruth Kilius, Ursula Smith, Daniel Mueller- -Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Karol Marianowski.

Od 2004 roku uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie włoskim podarowanym przez prof. Tadeusza Wrońskiego. W 2009 roku rozpoczął współpracę jako pierwszy skrzypek z zespołem Lutosławski Quartet.

źródło: WikipediaAndrzej Karałow

Andrzej KarałowAndrzej Karałow – pianista i kompozytor

andrzejkaralow.pl

Andrzej Karałow urodził się  w 1991 r. w Łodzi. W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i Joanny Świtlik.

Obecnie studiuje na dwóch kierunkach na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie: w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli oraz w klasie kompozycji profesora Stanisława Moryto.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich  i międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Paryżu (Konkurs im. Miłosza Magina), w Atenach (Konzerteum), w Warszawie (Konkurs im. Karola Szymanowskiego oraz Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina), w Toruniu (Konkurs Duetów fortepianowych).

Jest też laureatem IV Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego organizowanego przez Koło Młodych Związku Kompozytorów Polskich (utwór „Hymn” na fortepian solo został wykonany na imprezie towarzyszącej tegorocznej „Warszawskiej Jesieni“) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966.

Jako pianista-solista koncertuje w prestiżowych salach w kraju i za granicą oraz występuje z towarzyszeniem renomowanych orkiestr symfonicznych (pod dyr. Macieja Niesiołowskiego, Jakuba Chrenowicza).

Swoje umiejętności interpretacyjne kształcił na mistrzowskich kursach pianistycznych między innymi w Oxfordzie, Nicei, Dusznikach pod kierunkiem  takich profesorów, jak A. Vardi, G. Graffman, Ch. M. Kang, A. Bonatta, J. Jiracek von Arnim, C. Ortiz, O. Mustonen, M. Papadopoulos, T. Nicholsson, P. Bithell, N. Immelman.

W roku akademickim 2013/2014 jest stypendystą Stowarzyszenia Pro Polonia.

Od 2013 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

 

Jego wykonane i nagrane utwory to:

Trip to The Source of Night (2008) na trio fortepianowe – wykonane w Polskiej Akademii Nauk (Paryż, 2010).

Red Moon (2009) na trąbkę i orkiestrę smyczkową – nagrane w Uniwersytecie Fryderyka Chopina (2010) I prawykonane w Mazowieckim Centrum Kultury (Warszawa, 2012)

• Night Music (2010) – nagrane w Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie (2010).
• Demons’ Forest (2011) na akordeon i wiolonczelę – prawykonane przez TWOgether Duo w Galerii Działań (Warszawa, 2011).

• Urban Ghost’s Small Wish (2011) na orkiestrę – prawykonane w Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie (2011).

Uran’s Flower (2012) na gitarę basową i orkiestrę smyczkową – prawykonane w Mazowieckim Centrum Kultury (Warszawa, 2012)

Meeting in the Dark Chamber (2012) na gitarę basową I klawesyn – prawykonane w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Sonata na skrzypce i fortepian (2012) – prawykonanie 19.04.2013 w Uniwersytecie Muzyczny Fryderyka Chopina oraz wykonane potem w Galerii Działań (Warszawa).

2 Melodie  na skrzypce i fortepian (2013) – prawykonanie w czerwcu 2013r. w Galerii Działań (Warszawa)

Confrontations (Karałow/Scheller, 2013r.) – prawykonanie w lipcu 2013r. w Konserwatorium Muzycznym w Nicei w ramach masterclass kompozycji prowadzonych z prof. Remi Guillard.

Distant Dream (2012) na organy i saksofon tenorowy – prawykonanie w Filharmonii Kaliningradzkiej 26.03.2013, wykonane również 12.09.2013 przez Pawła Gusnara oraz Michała Slaweckiego w ramach festiwalu ” Legnickie Conversatorium Organowe”.

Hymn na fortepian solo (2013) – prawykonanie w Centrum Promocji Kultury (Warszawa) w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”.

Psalm 16 na dwa chóry mieszane a capella (2013) – prawykonanie w Kościele Franciszkanów (Poznań) przez Poznański Chór Kameralny pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

The CREW w społecznościach: