PROBÓWKA z The CREW w Centrum Sztuki Współczesnej

Jesteśmy bardzo zajęci, więc parę słów o projekcie, w którym bierzemy obecnie udział, czyli PROBÓWKA w całej okazałości. 

 

 

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

16 (wtorek) i 17 (środa) grudnia 2014 r.

Budynek Laboratorium Sala widowiskowa im. W. Krukowskiego

czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o muzyce współczesnej,

ale baliście się zapytać

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają na pierwsze przedsięwzięcie edukacyjne z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego. Nowy otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Będziemy wnikliwie przyglądać się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów będzie dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program czwartego cyklu wydarzeń „PROBÓWKI” jest podsumowaniem tegorocznej, pilotażowej edycji. Zastanowimy się w nim nad kondycją muzyki współczesnej dzisiaj. Wszyscy wiemy co to jest muzyka. Wątpliwości mogą jednak zacząć się, kiedy ktoś nas o to zapyta. Tutaj dowiemy się co to jest muzyka współczesna, historyczna, poważna, popularna, spektralna, serialna, graficzna – i wiele innych. A także: jak się nazywa nasza współczesność? Dlaczego jakąś muzykę lubimy a innej nie? Czy istnieje awangarda? Dlaczego kompozytor nagle nie może nic napisać? No i, tak właściwie, to co z tą muzyką? tak zapowiada swój wykład Krzysztof Szwajgier. Spotkanie z kompozytorem Edwardem Sielickim poprzedzi prawykonanie jego Sinfonietty przez uczestników warsztatów pod przewodnictwem Klaudiusza Barana, a cały cykl zwieńczy koncert zespołu The CREW i uczestników PROBÓWKI.

 

CYKL IV – CO Z TĄ MUZYKĄ ?

5, 8, 10, 12, 13 grudnia

18.00-21.00 PRÓBY OTWARTE pod kierunkiem Klaudiusza Barana, Krzysztofa Bąkowskiego i Andrzeja Bauera

16 grudnia (wtorek)

17.00 – WYKŁADi DYSKUSJA „Co z tą muzyką?”prowadzenie: Krzysztof Szwajgier

19.00 – SPOTKANIE z Edwardem Sielickim

19.30 – KONCERT (m.in. prawykonanie Sinfonietty E. Sielickiego)w wykonaniu uczestników warsztatów oraz Klaudiusza Barana – akordeon

17 grudnia (środa)

19.00 – Podsumowanie projektu

19.30 – KONCERT

 

W programie: Nikolet Burzyńska, Mikołaj Górecki, Paweł Mykietyn, Witold Lutosławski

Wykonawcy: Alina Mleczko – saksofon, Krzysztof Bąkowski – skrzypce, zespół The CREW i uczestnicy warsztatów oraz Krzysztof Szwajgier i Lech Dzierżanowski – prowadzenie

 

WSTĘP WOLNY

Nieważne czy słuchasz muzyki, czy grasz na instrumencie, śpiewasz, czy interesujesz się teorią muzyki lub kompozycją – spróbuj! Wykłady, warsztaty, spotkania, otwarte próby i koncerty o różnych wątkach tematycznych: nowe media, elektronika, multimedia, wpływ środków masowego przekazu na muzykę współczesną, rola twórcy i odtwórcy w sztuce, specyfika i odpowiedzialność zawodu artysty, improwizacja w nowej muzyce, interdyscyplinarność, zapis muzyki współczesnej, rola jazzu, muzyki dawnej, tradycyjnej i rozrywkowej w życiu współczesnego człowieka, praca nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym i orkiestrze. Dla pełnoletnich wykonawców koncertów honoraria gwarantowane.

Zapraszamy

PROBÓWKA 2014” to seria 4 minicykli edukacyjno-kulturalnych odbywających się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (od października do grudnia). Projekt ma na celu organizację serii różnorodnych warsztatów, spotkań, dyskusji, wykładów oraz prób i koncertów (wieńczących te małe cykle edukacyjne) prowadzonych przez autorytety muzyczne m.in.: Joannę Bruzdowicz, Alinę Mleczko, Camillę Panufnik, Klaudiusza Barana, Andrzeja Bauera, Krzysztofa Knittla, Jacka Kochana, Wojciecha Michniewskiego, Edwarda Sielickiego, Stasysa, Andrzeja Strumiłło, Krzysztofa Szwajgiera, Tadeusza Wieleckiego. Osoby te w zależności od swoich kompetencji i preferencji, będą prowadzić wykłady, próby, warsztaty i spotkania przybliżając zagadnienia z dziedziny:

– nowoczesnych środków wykonawczych;

– interdyscyplinarności sztuki współczesnej i wzajemnych wpływów plastyki i muzyki;

– roli twórcy i odtwórcy w sztuce;

– specyfiki zawodu współczesnego artysty i jego zaangażowania społecznego;

– wykorzystywania instrumentarium elektronicznego, akustycznego;

– roli muzyki dawnej i tradycyjnej w twórczości współczesnej;

– współczesnego zapisu nutowego;

– pracy nad repertuarem współczesnym w zespole kameralnym;

– pracy nad repertuarem współczesnym w orkiestrze;

– improwizacji w życiu dzisiejszego muzyka;

– roli jazzu i muzyki rozrywkowej w edukacji współczesnego człowieka;

– wpływu rozwoju środków masowego przekazu na odbiór sztuki współczesnej.

W sensie wykonawczym, PROBÓWKA będzie opierać się przede wszystkim na uczniach i studentach szkół muzycznych, ale krąg odbiorców będzie wykraczał poza obszar osób wykształconych pod kątem muzycznym. Adresatem bowiem jest możliwie szeroka publiczność, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych. Projekt zakłada coroczną kontynuację i w perspektywie trzech lat stworzenie zespołu muzycznego specjalizującego się w wykonawstwie muzyki współczesnej i na stałe związanego z Zamkiem Ujazdowskim, ale o zmiennej obsadzie (w zależności od repertuaru). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w programie.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy, odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina oraz pod Patronatem medialnym Programu 2 Polskiego Radia.

 

Koordynator – Lech Dzierżanowski

Realizacja dźwięku – Piotr Żelazko, Krzysztof Klósek

Realizacja światła – Janusz Zabłocki

Kurator – Justyna Rekść-Raubo

 

Organizacja: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e.

Współpraca: Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie

Patron medialny projektu PROBÓWKA: POLSKIE RADIO Program 2

Partnerzy: CANON Polska, PROFILAB, Sklep muzyczny R. i N. Henglewscy

Patroni medialni CSW: TOK FM, Elle Decoration, KMag, Label, Aktivist, Purpose, artinfo.pl, Stolica 

Dofinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.