Wojciech Ciarka

Wojciech Ciarka

Wojciech Ciarka zdj. Judyta Florczak

Wojciech Ciarka urodził się 13 grudnia 1989 roku. Do dziś pozostaje dla niego tajemnicą czy zbieżność daty urodzin z imionami (na drugie Lech) jest przypadkowa. Po odkryciu słuchu muzycznego, przez grywającą amatorsko na pianinie babcię, został wysłany na egzaminy wstępne do szkoły muzycznej. Zdał.

Absolwent UMFC w Białymstoku (skrzypce), student UMFC w Warszawie (dyrygentura chóralna) i skreślony z listy studentów po pierwszym semestrze studiów na UW (muzykologia). W tzw. międzyczasie rok studiował na Jazeps Vitolis Latvian Academy of Music w Rydze, w ramach programu wymian studenckich Erasmus.

Był na paru kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą (Włochy) u takich profesorów jak: Robert Szreder, Rafał Zambrzycki-Payne, Agnieszka Marucha, Magdalena Rezler-Niesiołowska, Tomasz Tomaszewski, Sławomir Tomasik, Włodzimierz Promiński.

Brał udział w różnych projektach orkiestrowych występując w kilku krajach Europy: Polska, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Austria. Jako kameralista przede wszystkim regularnie współpracuje z kameralną orkiestrą smyczkową The CREW, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice” i grywa z zespołem muzyki klezmerskiej „Klezmafour”. Ostatnio spełnia się także zawodowo jako nauczyciel skrzypiec i fortepianu.

Od dzieciństwa mocno związany z brzmieniami z pogranicza world, etno i folk. Pobierał nauki od wiejskich muzykantów, mongolskich szamanów i węgierskich cyganów. Obok samych skrzypiec skupia się też na kształceniu swojego głosu. Poza więc sonatami Bacha czy „Mitami” Szymanowskiego w jego repertuarze znajdą się także mazurki i polki z okolic radomszczyzny, ukraińskie pieśni ludowe czy alikwotowy śpiew gardłowy rodem z hen odległej Tuwy.

W wolnych chwilach (poza słuchaniem muzyki) pochłania książki i ogląda filmy orbitujące wokół zagadnień antropologicznych, egzystencjalnych i fantastyczno naukowych. W sztuce szuka szczerości; u artystów pokory. Lubi wędrowanie po połoninach, triathlon, gotowanie i kompromis.

Wegetarianin.

Skills

,

Posted on

2 marca 2016